BESKYT OG HOLD DIN HUND VARM UNDER JAGTEN

Beskyttende vest

Beskyt din hund til træning og jagt

Pro·tect Advanced vesten er skabt til hunde, der glædeligt hopper i tæt krat, torne og ufremkommeligt terræn. Designet til at kombinere varme, holdbarhed, beskyttelse og synlighed sikrer vesten, at din hund kan fokusere på jagten – mens du fokuserer på målet.

Derfor skal du vælge Pro·tect Advanced:

  • Holder din hund varm og beskyttet i svært terræn
  • Punksionsresistent mod tæt underskov
  • NYT dobbelt beskyttende lag på brystet
  • Graphite ’Fir-Skin’-fibre reflekterer kropsvarmen tilbage
  • Styrket sikkerhed med orange farve for god synlighed i krat, på afstand og i de tidlige eller sene timer
  • Åndbar for at forhindre overophedning
  • NY mulighed for at klippe hullet ved forbenet op for mere fleksibilitet efter behov
  • Brug på land og i vand

Ny pasform – skabt sammen med jer

Pro·tect Advanced er vores stærkeste beskyttelsesvest til dato. Først bad I om orange – og det leverede vi. Så ønskede I størrelser til labrador – de kom året efter. Og nu har vi lavet to nye størrelser, 9 og 10, så de helt store hunde såsom hønsehunde eller store goldens også kan være med! Vi har desuden indsat endnu et lag beskyttelse ved brystet og gjort parat til, at man selv kan klippe 'ærme'-gabet op til et større fit efter behov.

Vi er meget taknemmelige for jægernes værdifulde feedback fra sidste sæson. Især labradorejerne var glade for at få deres størrelser på lager, men nogle oplevede, at hunden skravede sig på vesten. Vi brugte derfor meget tid sammen med vores designer og kom frem til løsningen, der giver mest fleksibilitet til hver ejer. Brug derfor vesten som den er eller tilpas efter behov. Efter klip kan du med fordel brænde kanten med en lighter for at 'forsegle' vesten igen.

De nye størrelser går fra 1–10: størrelser 1–4 er tilpasset spaniels, mens 5–10 passer til labrador, jagt goldens, hønsehunde og andre større hunderacer. Mål dog altid efter, da hunde kan variere en del i størrelse selv indenfor samme race.

Siccaro Pro-tect Pro - Large Warming coats

Flere funktioner

4-i-1 vest til din hund

Pro·tect Advanced vesten er udviklet til at give maksimal sikkerhed og komfort - både på land og i vand.

  • Beskytter hunden i udfordrende terræn
  • Fir-skin teknologi holder hunden varm på kolde dage - og i vandet
  • Orange farver øger synligheden og reducerer risikoen for uheld
  • Åndbar, så hunden ikke overopheder under arbejdet

Sådan virker det

Fir-Skin-teknologi

Vores Pro·tect Advanced vest har den avancerede Fir-Skin-teknologi, som reflekterer hundens egen kropsvarme og holder den varm uden overophedning. Stærk, men let, beskytter den mod ridser og tæt underskov, samtidig med at din hund kan bevæge sig frit og komfortabelt i alle typer terræn.

Siccaro Pro·tect vest Warming coats

Find den rigtige størrelse

Det vigtigste mål er brystmålet. Talje mål giver en indikation på vestens størrelse. Vesten behøver ikke gå helt ned til halen, da det er fronten ved brystet, der skal beskyttes.

Mål din hund, mens den står op:

Bryst: Mål ca. 4 centimeter bag forbenene. Brug dette tal til at vælg størrelsen.

Talje: Mål det slankeste sted - tjekkes så vesten ikke sidder for stramt omkring maven.

Mellem størrelser?
Hvis din hund er slank, anbefaler vi den mindre størrelse.

Typisk vil spaniels gå fra 1 - 4 og labrador fra 5 - 8, mens endnu større hunde bruger 9 og 10

Størrelsestabel

BRYST TALJE STØRRELSE
56cm 49cm 1
59cm 53cm 2
59cm 51cm 3
63cm 53cm 4
65cm 52,5cm 5
69cm 55,5cm 6
73cm 58,5cm 7
77cm 61,5cm 8
81cm 64,5cm 9
85cm 67,5cm 10

Sådan tjekker du pasformen

Vesten er bevidst designet til at sidde meget tæt for at minimere risikoen for, at grene og kviste sætter sig fast, når hunden arbejder i terrænet. Den tætte pasform kan dog i enkelte tilfælde give slidtage under forbenene – særligt hvis hunden løber meget og kraftigt over længere tid, som det oftere ses hos labrador end spaniels.

Det er derfor en god idé jævnligt at tjekke under ‘armhulerne’ på hunden, især hvis hunden ikke er vant til at bære arbejdstøj. En korrekt størrelse/pasform mindsker risikoen for slid og sikrer bedst mulig komfort.

1 : Der skal gerne være 2 cm afstand fra forbenet ind mod dragen i hver side

2 : Under bugen skal der også være 2 cm afstand fra forbenet ind mod dragten i hver side.

Hvis der er mindre plads, er der risiko for at dragten skaver hunden. Hvis du oplever dette kan den nye Advanced vest klippes op langs de stiplede linjer på vesten - herefter kan du med fordel brænde kanten med en lighter for at 'forsegle' klippet, så vesten holder længere.